24 Ekim 2016 Pazartesi

Ömrüne Sığmayan Adam: Aziz Nesin 100 Yaşında (Sergi)Hafta sonları Çankaya Belediyesi'nin kültür merkezine uğramayı adet edindim. Çok hoş sergiler, etkinlikler oluyor ve hepsi de ücretsiz. Mesela fotoğrafçı bir Ermeni'nin 1. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı topraklarında yaşadıklarını anlatan bir sergi vardı, çok etkilenmiştim. Neyse konuyu dağıtıyorum. Çoğu zaman denk geldiği gibi uğrayıp ne varsa ona katılıyorum ama bu sefer birkaç aydır başlasa da gitsem dediğim bir sergi vardı: Ömrüne Sığmayan Adam Aziz Nesin 100 Yaşında.

Sergi Aziz Nesin'in anlatımıyla, fotoğraflarla, videolarla, Nusret Mehmet'ten Aziz Nesin Vakfı'nın bugününe uzanan bir hikaye anlatıyor. Bu hayat hikayesi Nesin'in olduğu kadar Türkiye'nin bir türlü olduramadığı demokrasisinin de hikayesi.


Bu sergiyle sadece Aziz Nesin'in hayat hikayesine dair değil edebiyatına dair de çok şey öğrendim. Zaten metinlerin Nesin'in kaleminden çıkmış olması sergiye edebi bir tat katmıştı. Panoların görselliği, fotoğrafların zenginliği de güzeldi. En çok etkilendiğim kısım ise Madımak Katliamı fotoğraflarında Nesin'in üzerinde görünen turuncu-lacivert çizgili "t-gömlek" olabilir.


Sergiye burada yazı yazmak maksadıyla gitmemiştim (sergiyi beğenince yazayım dedim), çok fotoğrafını da çekmedim. Aslında çekmediğim de iyi olmuş, 'spoiler' olmasın, siz de gidip gezin. Zaten çok az kaldı, sergi 8 Kasım'a kadar açık.

3 yorum:

 1. Bu sergiye geçen yılın Haziran ayında gitmiş ve çok sevmiştim. Aynı şekilde senin yaptığın gibi blogumda da paylaşmıştım. Belki göz atmak istersin. :) http://frannyninpaltosu.blogspot.com/2015/06/omrune-sigmayan-adam-aziz-nesin.html
  Sevgiler!

  YanıtlaSil
 2. Aziz Nesin'in 'adamı zorla deli ederler' kitabını okurken bu sergi gezisi yazına denk gelmem ne hoş. (: İstanbul'da olduğum için daha fazla fotoğraf olsun isterdim.Yine de fotoğraf için teşekkürler,her bir parçasına bakakaldım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu sergi geçen yıl İstanbul'daymış. Kaçırmanız kötü olmuş. Ama Başak Ç.'nin yazısında daha çok fotoğraf var.

   Sil

Söyleyecek sözü olanlara bayılırım! :)