31 Aralık 2013 Salı

2013'te Neler Oldu Neler!

OCAK
2    Yeni yıl müstehcenlik tartışmasıyla başladı, ya da her şey kaldığı yerden devam etti de denebilir. Konu, Nobel Ödüllü yazar John Steinbeck'in en önemli eserlerinden Fareler ve İnsanlar adlı novellasını ve Jose Mauro de Vasconcelos'un klasiği Şeker Portakalı idi. İstanbul'daki bir okulda Milli Eğitim Bakanlığı'nın 100 Temel Eser listesindeki Şeker Portakalı'nı okutan öğretmene kitabın müstehcen olduğu gerekçesiyle soruşturma açıldı. İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu ise yine aynı listedeki Fareler ve İnsanlar'ı sakıncalı buldu. Bir ay sonra da zaten Edip Cansever'in şiirindeki "bira" kelimesi ders kitabında sansürlendi.


Kaynak: chp.org.tr
14   TÜBİTAK'ın Charles Darwin ve evrim alerjisi yeni reaksiyonlara neden oldu. Bir süredir "tükendi" durumunda bulunan TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları'nın evrimle ilgili kitaplarının basım ve satışı resmen durduruldu. Bu kitaplar arasında Richard Dawkins'in Kör Saatçi ve Gen Bencildir; Alan Moorehead'in Darwin ve Beagel Serüveni, Stephen Jay Gould'un Darwin ve Sonrası, Mahlon Hoagland'ın Hayatın Kökleri, Jason Watsons'ın İkili Sarmal, Richard Lewotin'in Üçlü Sarmal, Ernest Mayr'ın Biyoloji Budur, Leakey&Lewin'in Göl İnsanları yer alıyor.

22   Galatasaray Üniversitesi'nde büyük bir yangın çıktı. Yananlar arasında Profesör İlber Ortaylı tarafından bağışlanan altı bin (rakamla 6000) kitap da vardı. Kitaplardan bazılarının başka örneği olmadığı açıklandı. 


ŞUBAT
6     New York Kütüphanesi'ne garip bir zarf ulaştı. Zarfta bir rahibin hayatını anlatan ve kütüphaneden 1958 yılında ödünç alınmış bir kitap ve geç kalma cezasını karşılamak üzere 100 dolarlık bir çek vardı. Adı açıklanmayan gönderici ''yavaş okuyan'' biri olduğunu da not etmeyi unutmamıştı. Bu olaydan mı esinlendi bilinmez ama bir ay sonra Estonyalı 80 yaşında bir adam da 1944 yılında ödünç aldığı ve II. Dünya Savaşı sırasındaki bombardıman yüzünden geri veremediği kitabı Talinn Merkez Kütüphanesi'ne iade etti.22  Zonguldaklı Şairler Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu'nun hayatlarını anlatan, Yılmaz Erdoğan'ın senaryosunu yazıp yönettiği Kelebeğin Rüyası adlı film vizyona girdi. Kimisi çok ''ağlak'' bulsa da film genel olarak çok beğenildi. Şairlerin popülaritesi aniden arttı, şiirleri yeniden basıldı.

MART
21  Nijeryalı yazar Chinau Achebe 82 yaşında vefat etti. O Mandela'ya göre Afrika'yı dünyaya tanıtan yazardı. Mandela da 5 Atalık'ta hayata veda etti.

28  Amazon, Goodreads'i satın aldı. İki sitenin de kitap yorumlarını ile okuyucuların verilerinin toplaması ve böylece okur beğenilerini şekillendirmesi için yoğun şekilde kullanılması bu birleşmenin endişelere yol açmasına neden oldu. 

NİSAN
8   Şilili şair Pablo Neruda'nın ölüm nedenin belirlenmesi için mezarı açıldı. Diktatör Pinochet'in darbesinden günler sonra ölen şarin ölüm nedeni hakkında spekülasyonlar 1973'ten beri durulmuyordu. Otopsi raporu resmi açıklama olan prostat kanserinin ölüm sebebi olduğunu doğruladı.
15   Üç gün süren Londra Kitap Fuarı açıldı. Bu yılki fuarın odak ülkesi Türkiye'ydi. British Council: ''Dört kente yayılmış 15 farklı mekanda düzenlenen 60'tan fazla etkinlikte Türkiye'den 20 yazar, bazıları İngiltere'den olmak üzere 35 panelist, çevirmen ve editör yer aldı.''

17   D&R, İdefix'i satın aldı. Böylece internet üzerinden satış yapan belki de en büyük iki site aynı çatı altına girdi. İdefix'in yönetim değişikliği sırasındaki ve sonrasındaki performansı müşterilerini pek memnun etmedi.


MAYIS
21  Sevilen yazar Khaled Hosseini'nin üçüncü romanı And the Mountains Echoed Riverhead tarafından yayımlandı. Kitap daha sonra ülkemizde Ve Dağlar Yankılandı adı ve Püren Özgören'in çevirisiyle Everest Yayınları'ndan çıktı. 
HAZİRAN
Ay boyunca direnildi. Kitap okuyarak, kütüphane kurarak, okuma saatleri yaparak... Yayınevleriyle, yazarlarla, boş zamanlarında kitap okumaktan hoşlananlarla, kitap kurtlarıyla, kitapçılarla

3     Ülkede içki ''düzenleme''lerinin tartışıldığı ve sık sık Avrupa ülkelerindeki saat kısıtlarının örnek verildiği bir ortamda, ülkemizdeki düzenlemelerin tüm sponsorluk ve tanıtım faaliyetlerini yasakladığından önemsiz bir detay olarak bahsedildi. Oysa yıllardır kadınların edebiyattaki seslerini geliştirmeyi ve duyurmayı amaçlayan Women's Prize for Fiction'ın Orange'tan sonraki sponsorunun Baileys olduğu açıklandı. Avrupa'nın ahlaksızlığını almamaya devam ettik.

9     Ünlü İskoç yazar İain Banks 59 yaşında kanser nedeniyle öldü. Onun ölümü kimse için şaşırtıcı olmadı. Yazar 3 Nisan günü internet sitesinde yayınladığı 'Kişisel Bir Açıklama' başlıklı yazıda bir yıldan az ömrü kaldığını açıklamıştı. Yazar, kız arkadaşı Adele'den de dul eşi olması onurunu ona bahşetmesini istediğini belirtti.

TEMMUZ
19   Yazar Leyla Erbil aramızdan ayrıldı. Mektup Aşkları romanını okuyup çok beğendiğim yazar Türkiye'nin en önemli yazarlarındandı ve Türkiye Yazarlar Sendikası'nın da kurucularındandı. 

AĞUSTOS
Kaynak: rob389.com
20   Beyoğlu'nda 1994'te kurulan Robinson Cruseo 389 yükselen kiralar ve diğer giderler nedeniyle nakit krizine girdi. Yayınladığı bir açıklamayla Beyoğlu'nun değerlerinden olan bu bağımsız kitapçıyı ayakta tutmak için önce ödeyip sonra kitap satın alınabilecek RobKart'ları satışa sunduğunu açıkladı. RobKart'ların tanıtım yüzü ise Orhan Pamuk'tu. Yekta Kopan, Enis Batur, Sadık Yemni, Etgar Keret, Can Dündar, Şebnem İşigüzel, Hakan Bıçakçı ve birçok güzel yazar imza günleriyle Robinson Cruseo 389'ya konuk oldu.

EYLÜL


EKİM
10   Brigitte Jones'un son macerası Mad About the Boy raflara çıktı. Helen Fielding'in yazdığı kitap olumsuz yorumlar alsa da bu çıkar çıkmaz milyonlarca satmasını engellemedi.

10    Edebiyat dalında Nobel Ödülü'nü Kanadalı kısa öykü yazarı Alice Munro kazandı. 

KASIM
2      Sevilen öykücü Etgar Keret'in son kitabı Yedi Güzel Yıl tüm dünyada ilk kez Avi Pardo çevirisyle Türkçe yayımlandı. Kitap biraz otobiyografik, yazarın son yedi yılının öyküleştirilmiş hali. 2012'de de Paul Auster'ın otobiyografik kitabı Kış Günlüğü tüm dünyada ilk kez Türkiye'de raflara çıkmıştı.17  Doris Lessing 94 yaşında hayata veda etti. Yazarın da dediği gibi hayat okumak istediğiniz tüm kitapları okumak için çok kısa galiba.

28    J.D. Salinger'ın daha önce yayımlanmamış üç öyküsü bulundu ve derhal sanal aleme sızdı. Yıllarını inzivada geçiren, fotoğrafının çekilmesine izin vermeyecek kadar özel hayatını korumaya çalışan yazarın hayranları bu hareketi ve yazar hakkında çekilen belgeseli tepkiyle karşıladı. Yazarın anısı sırtından, onun isteklerini çiğneyerek, para kazanmaya çalışmakla suçladılar. Bir kısmı ise çok az eser vermiş yazardan gelen bu sürprizi memnuniyetle karşıladı.

ARALIK
24   Kitap Notları ikinci yılını tamamladı :)

24 Aralık 2013 Salı

2013 Yılı Raporu


Kitap Notları'nın 24 Aralık 2013 tarihi itibariyle ikinci yaşı raporunu arz ederim.


OKUNANLAR

38 kitap okudum: 25 roman, biri uzun 5 öykü ve diğer türler. Kitapların 5'i İngilizce gerisi Türkçeydi. 

Dillerden bahsetmişken hemen bu yıl okuduğum ve çevirisini en çok beğendiğim ilk üçü sayayım:

          1. Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş (Jose Saramago) - Mehmet Necati Kutlu
          2. Gazze Blues (Etgar Keret &Samir El-Youssef ) - Avi Pardo
          3. Açlık (Hamsun Knut) - Behçet Necatigil

Bu yıl bir kitabını ilk defa okuduğum yazarların yılı oldu. Aralarında Zülfü Livaneli, Ayşe Kulin, Italo Calvino gibi popüler yazarların da olduğu 29 yazarı ilk defa bu yıl okudum. 2013'te tanıştığım Stefan Zweig, Etgar Keret ve Livaneli'nin diğer kitaplarını da okumayı istiyorum. (Zweig'dan ikinci kitabı da okudum, şu ansa Keret'in son kitabını okuyorum.) Bu yıl okuduğum ve okuduğuma en çok memnun olduğum kitapları da yeri gelmişken not edeyim:

          1. The Left Hand of Darkness (Karanlığın Sol Eli) - Ursula Le Guin
          2. Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş - Jose Saramago
          3. Ada - Zülfü Livaneli
          4. Ablamın Mutluluk Fotoğrafı - Richard Yates
          5. Satranç - Stefan Zweig

Bunların yanında Paris'teki Eş (Paula McLain), I'm Gone (Ben Gidiyorum - Jean Echenoz) ve Ne Nedir (Dave Eggers) romanlarını da gayet keyifle okudum.

Okuduğum kitapların 3'ünü arkadaşımdan, 4'ünü ise kütüphaneden ödünç aldım. 


KİTAP TRAFİĞİ

Bu sene Kitap Notları kitaplığı pek hareketliydi. Bunda Dost Kitapevi'nden yüklü bir hediye çeki hediye eden iş arkadaşlarımın etkisi oldu. Bir de geçen seneki gibi kitap fuarlarına gitsem demek ki...

2013'te kitaplığa 4'ü ikinci el 35'ü yeni toplam 39 kitap girdi. 9 kitap ve 4 dergi ise direniş kütüphanesine gitti. Geçen sene de bir lise kütüphanesine kitap göndermiştim, bağışlamak iyi oluyor.

39 kitaptan hediye çekiyle aldıklarımı saymazsak 6 tanesi ya hediye gelmiş ya da çekilişlerden kazanmışım. Satın aldığım kitaplar arasında ise Shakespeare and Company'den aldığım Hemingway romanı The Sun Also Rises ile Tolkien'in elinden çıkma kapak tasarımı ve 75. yıl özel baskısı ile beni mest eden The Hobbit'in yeri ayrı. 

Edindiğim kitaplardan 7'si Doğan Kitap, 6'sı ise Can Yayınları'nın. Bu durumun asıl nedeni D&R'ın hem Can hem de DK kitaplarında 5 tl'ye kitap kampanyaları yapması. Böyle söyleyince kulağa hoş gelmiyor ama Richard Yates'i, Jorge Amado'yu 5 tl'ye bulunca insan hayır diyemiyor. 

Kitapların çoğu (26) roman. Diğer on iki kitap içinde öykü, grafik roman, anı, akademik, referans ne ararsanız var. Şimdiye kadar ise bunların sadece 19 tanesini okuyabildim. Kitap severler bilir, kitaplıkta okunmayı bekleyen fazladan 10-15 kitap çok sayılmaz, hatta iyidir ;)


KİTAP NOTLARI

Kitap Notları'nda 2013'te bu yazı dahil 30 yazı yayınladı. Geçen seneye göre çok az. Bunun nedenleri çeşitli; iş, gezme tozma, internete erişim sıkıntısı, tembellik... Bir de bazı kitaplar oldu, asla haklarında içime sinecek kadar iyi atıp tutamadım bu yüzden de yazıları yayınlayamadım. Sonuçta ancak 23 kitap hakkında atıp tutabildim. 9 kitap hakkında da Mor Kitaplık safalarında yazdım. Bu arada benim en sevdiğim yazarlar, yazarların sevdiği kitaplar, Paris'teki kitapçılar, direniş hakkında yazılan kitaplar gibi birçok konu da yazıldı tabi.

Bu sene de Taht Oyunları ve Kahperengi'den toNlar yüzlerce tık almaya devam etti. Kitap Notları ise yaklaşık 87 bin tık daha alıp 130 bin tıka ulaştı. Yuvarlanıp gidiyoruz.

23 Aralık 2013 Pazartesi

Yeni Yıl HediyesiGeçen yıl Kitap Notları takipçilerine ufak bir test yapıp tüm soruları doğru yanıtlayan üç kişiye kitaplar göndermiştim. Bu yıl tek kişiye daha özel bir hediye vereceğim. 

Hediyem Ahmet Ümit'in son romanı Beyoğlu'nun En Güzel Abisi. Hem de imzalı!

Bu sefer sorular hazırlayamadım. Eğer kitabı kazanmak istiyorsanız, bu yazının altına e-postan adresinizle birlikte yeni yıl dileğinizi/yeni yıla ilişkin kararınızı içeren bir yorum bırakmanız* yeterli. Tek ön şartım Kitap Notları'nı blogger veya e-posta** yoluyla takip ediyor olmanız. (Böylece herkesin bir kez katıldığına emin olabilirim.) 

30 Aralık'a kadar yorumlarınızı bekliyorum. 31 Aralık'ta çekilişin kazananını açıklayacağım.

Mutlu yıllar!


*Eğer Kitap Notları'nı e-posta yoluyla takip ediyorsanız ''anonim'' seçeneğiyle e-posta adresinizi belirterek yorum bırakabilirsiniz.
**E-postanızı sağ üst köşede ''Beni yorma e-posta gönder'' yazan kutucuğa yazıp posta kutunuza gelecek olan aktivasyon linkine tıklayarak e-posta yoluyla Kitap Notları'nı takip edebilirsiniz.


31 ARALIK, SONUÇLAR

Merhaba, ramdom.org ile seçilen şanslı sedabayoldu@hotmail.com oldu. Şimdi ona bir e-posta atıp adresini bekliyorum. Cevap alamazsam duruma bakarız :)

Bir de amortim var: gulfemunal@hotmail.com'a Ioanna Kristiani'nin Başka Bir Memleket romanını göndereceğim. Ondan da cevap bekliyorum.

Bütün katılanlara teşekkür ederim. 

Herkese tekrar mutlu yıllar!

9 Aralık 2013 Pazartesi

Paris'te Kitapçılar

Galignani


İkinci el kitap aramıyorsanız, istediğiniz kitabı bulmak kadar ambiyans da önemliyse ilk gideceğiniz yer Galignani olmalı. Giriş kapısından derinlere doğru ilerlediğinizde geniş bir İngilizce kitap bölümüyle karşılaşacaksınız. Derin dediysem aklınıza kuytu köşeler gelmesin, cam tavanından gün ışığının girdiği, asma katında loca havası yakalayabileceğiniz, büyük deri koltuklarında oturabileceğiniz bir yer burası. 

Kitaplar çok çeşitli, özellikle "Paris" raflarını beğendim. Diğer yandan bir sahaftaki gibi (Shakespeare and Co. veya Abbey's Bookshop) çok ilginç şeylerin karşınıza çıkmayacağı da açık.

Kökleri 1520'ye dayanan Galignani, 19. yüzyıl başından beri de Paris'te faaliyetteymiş. Bu tarihi değerinin yanında bir özelliği de Avrupa kara kıtasının ilk İngilizce kitapçısı olması. Burası İngiltere'de basılıp satılamayan birçok kitabın okuyucuyla buluştuğu yermiş.

Adres: 224 Rue de Rivoli

The Abbey Bookshop


Abbey’s Bookshop 1989 yılında açılmış Kanadalı bir kitapçı. Hepsi İngilizce olan kitaplarının çoğu ikinci el ve aralarında aradığınız her konuda kitap bulabilirsiniz. Yalnız önce aramanız lazım. Kitaplar çeşitçe olduğu kadar sayıca da o kadar fazla ki… Aslında birkaç odalı genişçe dükkân öylesine kitap dolu ki içinde hareket edemiyorsunuz. Konularına göre, tarih, yemek, Paris diye kabaca ayrılmış olsa da raflarda belirgin bir düzen olmadığından aradığınızı bulmak çok zor. Eğer konu/tür ararken duvarlardaki rafların arasını gösteren oklar görürseniz şaşırmayın. Rafları yana itin ve arkadaki raflara ulaşın! İşte o derece, içinde hareket etmenin bile zor olduğu bir kitapçı. Eğer yığınların içinde ava çıkmaktan hoşlanan biriyseniz burası tam size göre. Birkaç yüzyılcık önce basılmış kitaplardan Bereketli Olsun kitabına kadar öyle ilginç şeyler gördüm ki bundan ben bile zevk aldım. Veya her zaman yardım isteyebilirsiniz. 

Paris'te Gönül Candaş'tan Bereketli Olsun

Adres: 29 Rue de la Parcheminerie

WHSmith


WHSmith aslında Paris denince akla gelecek bir kitapçı değil. İngiltere menşeili bu zincir zaten burada bahsedilen kitapçıların yanında sönük kalıyor. Yine de burada bahsedecek olmamın iki esas nedeni var. Birincisi Galignani'ye çok yakın, aralarında sadece birkaç bina var. Lourve Müzesi ve Concord Meydanı'na da yakın olduğundan turistik gezilerinizin arasında uğrayabilirsiniz.

İkinci neden ise aslında göründüğü kadar özelliksiz olmaması. Mesela odacıklardan odacıklara geçilen dolambaçlı ikinci katta çok çeşitli çizgiroman bulabilirsiniz. Alt katta ise bazı stantlarda indirimli kitaplar var ve bunlar kıyıda köşede kalmış satılmayan kitaplar değil. Ayrıca birçok kitabın daha uygun fiyatlı olan cep boyu baskılarını da edinebilirsiniz. Sonuçta İngilizce kitapları internet üzerinden kitabın ederi kadar kargo ücreti vererek getirtmektense gidip inceleyerek pratik şekilde alıp valizinize atmak için uygun adres WHSmith.

Başlığa tıklayarak WHSmith Paris'in amatör görünümlü internet sitesine ulaşıp imza günlerini takip edebilirsiniz. Denk gelseydi Jonathan Coe imza gününe gitmek isterdim mesela.


Adres: 248 Rue de Rivoli

Shakespeare and Company

Paris'te İngilizce kitap satan kitapçı diyince akla ilk gelecek yer. Burayı uzun uzun anlattığımdan yeniden bahsetmiyorum. Detaylar şurada: Shakespeare and Company

Adres: 37 Rue de la BûcherieParis'teki İngilizce kitap satan kitapçılar konusunda yazılabileceklerin çok azı bunlar. Daha fazla kitapçı hakkında bilgi için iki bağlantı verebilirim. İlki Dünyevi Zevkler Bahçesi'nden Paris'te İngilizce Kitap Alışverişi. İkincisi ise genel olarak dünyanın her yerinden kitapçı bilgilerini bulabileceğiniz Bookstore Guide'dan Bookstores in Paris ve Report from Paris. Bu listelerdeki bazı kitapçılar (Village Voice ve Tea and Tatter) kapandığı için gitmeden başka kaynaklardan da kontrol ederseniz iyi olur.